f

Lakowanie

To uszczelnianie naturalnych bruzd, szczelin i zagłębień znajdujących się na powierzchni zębów specjalnym lakiem (uszczelniaczem). Miejsca te podatne są na rozwój bakterii, ze względu na trudności wyczyszczenia ich przy pomocy szczoteczki. Najwięcej trudności w prawidłowym czyszczeniu zębów mają przede wszystkim dzieci.

Zabiegowi najlepiej poddać się tuż po wyrżnięciu zębów – mamy wtedy pewność, że nie są one jeszcze zajęte próchnicą. Lakowaniu poddaje się tylko te zęby, które są wolne od próchnicy.

Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Zęby prawidłowo zalakowane stają się prawie całkowicie odporne na najczęściej występującą formę próchnicy. Gładka powierzchnia laku umożliwia łatwiejsze szczotkowanie i utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Najbardziej na rozwój próchnicy narażone są pierwsze stałe zęby trzonowe („szóstki”) oraz mleczne trzonowce – zęby te powinny być zalakowane w pierwszej kolejności.

Na czym polega zabieg lakowania zębów?

  • jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym,
  • to zabieg całkowicie bezbolesny i trwa zaledwie parę minut,
  • ząb, który nadaje się do lakowania, jest delikatnie czyszczony za pomocą szczoteczki obrotowej, a następnie starannie płukany i osuszany powietrzem,
  • na powierzchnię osuszonego zęba nanosi się odrobinę specjalnego preparatu, który ułatwi umocowanie laku w jego szczelinie; ząb jest ponownie płukany i osuszany,
  • umieszczenie preparatu we właściwym miejscu zęba, a następnie naświetlenie (lak staje się twardy i blokuje drogę bakteriom).
powrót