f

Profilaktyka

Zdrowe zęby to wizytówka każdego człowieka. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem  należy dbać o odpowiednią higienę zębów i jamy ustnej nie tylko w domu, ale również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. 

Celem profilaktyki jest zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Prawidłowo stosowana profilaktyka stomatologiczna pozwoli Pacjentowi długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną, która jest podstawową przyczyną wywołującą i powodującą rozwój próchnicy. Może również prowadzić do paradontozy (w konsekwencji przyczyniać się do utraty zębów).

Nieusuwana płytka nazębna w ramach codziennej higieny jamy ustnej przekształca się w kamień nazębny, który może prowadzić do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio często (przynajmniej co 6-8 miesięcy, a w przypadku aparatów ortodontycznych nawet co 3 miesiące) oczyszczać zęby w gabinecie stomatologicznym.

W ramach domowej profilaktyki należy:

  • codziennie myć i szczotkować zęby odpowiednią szczoteczką i pastą do zębów,

  • używać odpowiedniej do stanu uzębienia nici dentystycznej,
  • płukać jamę ustną specjalnie dobranymi płynami,
  • systematycznie odwiedzać stomatologa na kontrolę uzębienia (przynajmniej raz w roku),
  • regularnie usuwać płytkę nazębną w gabinecie (przynajmniej co 6-8 miesięcy, a w przypadku aparatów ortodontycznych nawet co 3 miesiące).

Profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów w gabinecie mają na celu usunięcie płytki nazębnej oraz innych osadów jakie gromadzą się na powierzchni zębów. Dzięki temu nasze zęby zostają wzmocnione, mają lepszą ochronę przed próchnicą, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej.

Centrum Implantologiczne Alfa-Dent proponuje następujące metody profilaktyki:

  • kontrola stanu uzębienia,
  • skaling (usuwania kamienia nazębnego),
  • piaskowanie (usuwanie osadu/płytki nazębnej oraz powierzchniowych przebarwień),
  • lakierowanie (fluoryzacja) zębów (dostarczenie zębom wysokiej dawki fluoru o odpowiednim stężeniu),
  • lakowanie zębów (uszczelnienie naturalnych bruzd),
  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej (obejmuje profesjonalne instrukcje dotyczące technik szczotkowania, porady na temat ochrony jamy ustnej itp.).

SKALING

Specjalistyczny zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, podczas którego za pomocą skalera ultradźwiękowego usuwane są twarde złogi kamienia osadzające się nad i pod dziąsłami. Kamień nazębny prowadzi m.in. do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może powodować zanik kości wyrostka zębowego, a w konsekwencji stopniowe rozchwianie zębów i ich wypadanie (paradontoza) (dowiedz się więcej)


PIASKOWANIE

Zabieg dentystyczny, który polega na dokładnym usunięciu z powierzchni zębów osadu, płytki nazębnej i wszelkich przebarwień powstałych np. po kawie, herbacie, papierosach itp. za pomocą specjalnego urządzenia (tzw. piaskarki), które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Jest zabiegiem uzupełniającym po skalingu – kompleksowego usuwania kamienia nazębnego. Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne (dowiedz się więcej)


LAKIEROWANIE (FLUORYZACJA) ZĘBÓW 

Zabieg profilaktyczny polegający na powlekaniu zębów warstwą specjalnych preparatów o wysokiej zawartości fluoru. Lakierowanie (fluoryzacja) chroni przed działaniem bakterii, wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby stają są odporniejsze na próchnicę (zapobiega jej nawrotom). Zabieg stosowany jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.

Lakierowanie (fluoryzacja) wykonywane jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Częstotliwość z jaką powinno się poddawać temu zabiegowi zależy od skłonności do rozwoju próchnicy. Przeciętnie u osób dorosłych lakierowanie zębów należy przeprowadzać co 6 miesięcy, natomiast u dzieci 3-4 razy do roku (dowiedz się więcej)


LAKOWANIE

To uszczelnianie naturalnych bruzd i zagłębień znajdujących się na powierzchni zębów specjalnym lakiem. Miejsca te, ze względu na swoją budowę, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych, są podatne na rozwój bakterii. Wynika to z trudności wyczyszczenia ich przy pomocy szczoteczki, szczególnie przez dzieci. Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach.

Najlepiej zabiegowi poddać się tuż po wyrżnięciu zębów – mamy wtedy pewność, że nie są one jeszcze zajęte próchnicą. Lakowaniu poddaje się tylko te zęby, które są wolne od próchnicy (dowiedz się więcej)

Odpowiednia profilaktyka to nie tylko piękne i zdrowe zęby, duża oszczędność czasu i pieniędzy, ale również podstawa do skorzystania z gwarancji na zabiegi wykonane w Centrum Implantologicznym Alfa-Dent.

powrót