f

Wybielanie gabinetowe

Tylko wybielanie medyczne można uznać za skuteczne i bezpieczne, ponieważ wykonywane jest po okiem specjalisty.

Wybielanie zębów jest to proces utleniania zachodzący na powierzchni szkliwa, który widocznie rozjaśnia ich odcień. Właściwie przeprowadzony zabieg gwarantuje bezpieczny i długotrwały efekt estetyczny. Preparaty stosowane w warunkach domowych są w stanie wspomóc uzyskany u stomatologa efekt wybielenia oraz przedłużyć jego trwałość. Pod warunkiem, iż stosowane preparaty zostały odpowiednio dobrane.

Każde wybielanie zębów powinno rozpocząć się w gabinecie stomatologicznym. Zostanie oceniony stan uzębienia Pacjenta oraz przeprowadzony profesjonalny zabieg oczyszczania zębów. Tak przygotowanemu Pacjentowi można zaproponować wybielanie dostosowane do jego oczekiwań oraz szans na powodzenie zabiegu.

Profesjonalne metody wybielania zębów:

  • wybielanie zębów w gabinecie światłem/lampą,
  • wybielanie zębów w domu indywidualnie wykonanymi nakładkami w gabinecie,
  • wybielanie zębów martwych.

Wybielanie światłem stosuje się wyłącznie w gabinetach stomatologicznych. Przeprowadzane jest z użyciem 40% nadtlenku wodoru lub karbamidu. Możliwe jest rozjaśnienie zębów o 2-10 tonów, chociaż najczęściej obserwowana jest zmiana odcienia o 4-6 tonów. Metoda ta daje rezultaty każdemu, kto chciałby szybko i efektownie wybielić zęby.

Sam zabieg wybielania nie przekracza 90 minut. U Pacjentów ze szczególnie trudnymi przebarwieniami może zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu lub kontynuowania wybielania w domu z użyciem indywidualnych nakładek wybielających. Wszystko to uzależnione jest od oczekiwań Pacjenta i możliwych rezultatów.


WYBIELANIE KROK PO KROKU:

  1. Wywiad stomatologiczny. Lekarz przeprowadza dokładne badanie stanu zębów oraz ocenia ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Poznaje oczekiwania Pacjenta oraz możliwe szanse na uzyskanie porządanego efektu. Wyjaśnia całą procedurę, przedstawia wady i zalety oraz zalecenia pozabiegowe.

  2. Profesjonalny zabieg higienizacyjny (usunięcie kamienia nazębnego, osadu). Powinien odbyć się tydzień do 2 tygodni przed zabiegiem. W związku z użyciem żelu o wysokim stężeniu może wystąpić nadwrażliwość bądź podrażnienie. Dziąsła po zabiegu higienizacyjnym również mogą być podrażnione, zaczerwnienione. Do zabiegu przystępujemy bez żadnych widocznych zmian w jamie ustnej.
  3. Zabezpieczenie dziąseł płynnym koferdamem (zapobiega to ewentualnemu podrażnieniu dziąseł) oraz ust (np. wazeliną). W metodzie nakładkowej częściej dochodzi do podrażnień.
  4. Nałożenie specjalnego żelu (jest on dostępny tylko stomatologom) o dużym stężeniu substancji aktywnej oraz aktywowanie go światłem. Żel pozostaje na zębach przez około 15-20 minut,
  5. Spłukanie i ponowne nałożenie żelu na około 15-20 minut. Powtórzenie zabiegu w zależności od możliwości i oczekiwanego efektu.
  6. Usunięcie koferdamu.

Zalety wybielania gabinetowego:

  • Natychmiastowy i bardziej widoczny efekt (już podczas jednej wizyty).
  • Bezpieczeństwo – cały zabieg przeprowadzany jest pod okiem specjalisty.
  • Możliwość usunięcia więcej rodzajów przebarwień (nie u każdego pacjenta).
  • Ochrona dziąseł i jamy ustnej przed podrażnieniami.
  • Możliwość wybielenia wszystkich zębów (nawet martwych).
  • Wygoda – zabieg jest bardziej komfortowy niż długotrwałe stosowanie metod domowych.

Wady wybielania gabinetowego:

  • Większe ryzyko wystąpienia ewentualnej nadwrażliwości w wyniku stosowania preparatów o wyższym stężeniu (reakcja zęba na wybielanie to kwestia indywidualna, której nie sposób ocenić w inny sposób niż podejmując wybielanie).
  • Osłabienie szkliwa (zwłaszcza po kilku zabiegach), a w niektórych przypadkach długotrwała nadwrażliwość zębów.
  • Wyższy koszt wybielania w porównaniu z metodą domową.
  • Wybielanie zębów martwych jest dodatkowo płatne.

Zalecenia po wybielaniu:

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od samego Pacjenta:

    • W celu utrzymania efektów wybielania zębów zalecane jest, przez minimum 48 godzin, przestrzeganie tzw. „białej diety”- unikanie pokarmów i napojów barwiących powierzchnię szkliwa (np. buraki, marchew, czerwone wino, kolorowe soki, kawa, herbata itp.). Żel wybielający zwiększa czasowo porowatość szkliwa. Zęby zachowują się wówczas jak gąbka – są bardziej podatne za przenikanie czynników barwiących.

  • Im dłużej będziemy zdrowo odżywiać się oraz unikać pokarmów i napojów barwiących, tym efekt wybielający będzie twalszy.
  • Zaleca się zrezygnować z palenia na kilka dni. Przebarwienia po nikotynie są bardzo trudne do usunięcia. Rzucenie palenia może pomóc w uzyskaniu białego uśmiechu.
  • Przez dobę po zabiegu należy unikać spożywania bardzo gorących i zimnych pokarmów oraz napojów ze względu na możliwą tymczasową nadwrażliwość zębów.
  • Zaleca się stosowanie past do zębów i preparatów z większą ilością fluoru, które remineralizują szkliwo zębów. W późniejszym okresie zaleca się również regularne szczotkowanie zębów profesjonalną pastą wybielającą o małej ścieralności dla podtrzymania efektu wybielania.
  • Przynajmniej raz na 6 miesięcy zalecane jest poddanie się zabiegowi profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz osadu.

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla uzyskania długotrwałego efektu wybielania - należy regularnie usuwać złogi nazębne, dbać o higienę jamy ustnej, zminimalizować spożywanie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu. Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.