f

Zalecenia po wybielaniu

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od samych Pacjentów:

  • W celu utrzymania efektów profesjonalnego zabiegu wybielania zębów w gabinecie zalecane jest, przez minimum 48 godzin, przestrzeganie tzw. „białej diety” - unikanie pokarmów i napojów barwiących powierzchnię szkliwa (np. buraki, marchew, czerwone wino, kolorowe soki, kawa, herbata itp.). Żel wybielający zwiększa czasowo porowatość szkliwa. Zęby zachowują się wówczas jak gąbka – są bardziej podatne za przenikanie czynników barwiących.
  • Osoby, które decydują się na wybielanie nakładkowe w domu, powinny również przestrzegać „białej diety” przez cały okres wybielania (maksymalnie do 2 tygodni).
  • W przypadku wydostania się żelu wybielającego na dziąsła, jego nadmiar należy usunąć (unikniemy podrażnień).
  • Zaleca się zrezygnować z palenia na co najmniej kilka dni (w trakcie wybielania). Przebarwienia po nikotynie są bardzo trudne do usunięcia. Rzucenie palenia może pomóc w uzyskaniu białego uśmiechu.

  • Przez dobę po zabiegu (zwłaszcza w przypadku wybielania w gabinecie) należy unikać spożywania bardzo gorących i zimnych pokarmów oraz napojów ze względu na możliwą tymczasową nadwrażliwość zębów.
  • Wystąpienie tymczasowej nadwrażliwości zębów jest zjawiskiem naturalnym. Osoby, które nie będą zadowolone z efektu wybielania, mogą zastosować specjalny żel znoszący nadwrażliwość, aplikowany do nakładek (również naprzemiennie z żelem wybielającym). W przypadku utrzymującej się i uciążliwej nadwrażliwości, zaleca się przerwanie zabiegu oraz kontakt z naszym Centrum.
  • Im dłużej będziemy zdrowo odżywiać się oraz unikać pokarmów i napojów barwiących, tym efekt wybielający będzie trwalszy.
  • Zaleca się stosowanie past do zębów i preparatów z większą ilością fluoru, które remineralizują szkliwo zębów. W późniejszym okresie zaleca się również regularne szczotkowanie zębów profesjonalną pastą wybielającą o małej ścieralności.
  • Przynajmniej raz na 6 miesięcy zalecane jest poddanie się zabiegowi profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz osadu.

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla uzyskania długotrwałego efektu wybielania - należy regularnie usuwać złogi nazębne, dbać o higienę jamy ustnej, zminimalizować spożywanie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu. Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt z naszym Centrum.