f

Wybielanie nakładkowe

Tylko wybielanie medyczne można uznać za skuteczne i bezpieczne, ponieważ wykonywane jest po okiem specjalisty.

Wybielanie zębów jest to proces utleniania zachodzący na powierzchni szkliwa, który widocznie rozjaśnia ich odcień. Właściwie przeprowadzony zabieg gwarantuje bezpieczny i długotrwały efekt estetyczny.

Każde wybielanie zębów powinno rozpocząć się w gabinecie stomatologicznym. Zostanie oceniony stan uzębienia Pacjenta oraz przeprowadzony profesjonalny zabieg oczyszczania zębów. Tak przygotowanemu Pacjentowi można zaproponować wybielanie dostosowane do jego oczekiwań oraz szans na powodzenie zabiegu.

Wybielanie nakładkowe (nazywane niekiedy ''nocnym'') polega na wykonaniu indywidualnej szyny z przezroczystego, elastycznego materiału, do której nakładany jest specjalny preparat wybielający. Pozwala to zminimalizować ryzyko wycieku żelu oraz ewentualnego podrażnienia dziąseł. Przy prawidłowym użytkowaniu nakładek, mogą one służyć nawet kilka lat. Zdarza się, iż nakładka nie trzyma się/zsuwa się. Wówczas należy wykonać nową, aby żel wybielający był rozmieszczony równomiernie.

Nakładka wypełniona specjalnym żelem jest zakładana na noc. Różnica w barwie zębów jest widoczna już po kilku aplikacjach. Cały zabieg trwa około dwóch tygodni (w zależności od oczekiwanego rezultatu). Stosowane nakładek dłużej niż 2 tygodnie nie spowoduje jeszcze bielszych zębów. Metoda ta pozwala obserwować i kontrolować na bieżąco przebieg rozjaśniania zębów.


Etapy wybielania nakładkowego:

    1. Wywiad stomatologiczny. Lekarz przeprowadza dokładne badanie stanu zębów oraz ocenia ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Poznaje oczekiwania Pacjenta oraz możliwe szanse na uzyskanie porządanego efektu. Wyjaśnia całą procedurę, przedstawia wady i zalety oraz zalecenia pozabiegowe.

  1. Profesjonalny zabieg higienizacyjny (usunięcie kamienia nazębnego, osadu). Powinien odbyć się tydzień do 2 tygodni przed zabiegiem. Dziąsła po zabiegu higienizacyjnym mogą być podrażnione, zaczerwnienione. Do zabiegu przystępujemy bez żadnych widocznych zmian w jamie ustnej.
  2. Pobranie wycisków celem przygotowania indywidualnych nakładek.
  3. Sprawdzenie nakładek (muszą prawidłowo "trzymać się" na zębach oraz nie podrażniać dziąseł).
  4. Dokładne oczyszczenie zębów.
  5. Umieszczenie w nakładce odpowiedniej ilości żelu, założenie jej na łuk zębowy oraz dociśnięcie (nadmiar żelu, który wypłynął, należy usunąć palcem, szczoteczką lub za pomocą gazy – w przeciwnym wypadku dziąsła mogą ulec podrażnieniu). Nakładki zakładamy na noc zgodnie z zaleceniami lekarza. W czasie noszenia nakładek nie powinno się jeść ani pić.
  6. Zdjęcie nakładek i usunięcie szczoteczką preparatu z jamy ustnej. Przepłukanie wodą.
  7. Dokładne i delikatne oczyszczenie i osuszenie nakładek (szczoteczką do zębów, najlepiej w ciepłej, nie gorącej wodzie).
  8. Powtórzenie czynności do uzyskania porządanego efektu. W czasie wybielania należy stosować tzw. "białą dietę".

Zalety wybielania nakładkowego (domowego):

  • Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości, ze względu na mniejsze stężenie używanego preparatu jak również rozłożenie w czasie.
  • Zabieg przeprowadzany w dowolnie wybranym przez siebie czasie.
  • Bezpieczeństwo (indywidualne nakładki dokładnie przylegają do zębów ze wszystkich stron, gwarantując równomierne wybielanie i minimalizując podrażnienia dziąseł). Możliwość indywidualnego dobierania stężenia preparatu do wrażliwości zębów i dziąseł.
  • Nakładki można użyć do aplikacji innych preparatów np. zapobiegających nadwrażliwości.
  • Możliwość dowolnego wybielania zębów (np. tylko z przodu lub po bokach)
  • Efekt wybielania zależy od liczby nałożeń nakładek, a nie od systematyczności.
  • Niższe koszty w porównaniu do metody gabinetowej.
  • Nakładki są wielorazowe i służą przez dłuższy czas.

Wady wybielania nakładkowego (domowego):

  • Nie można usunąć wszystkich rodzajów przebarwień.
  • Dłuższy czas wybielania i oczekiwania na efekt niż w przypadku wybielania gabinetowego.
  • Zbyt długi czas noszenia nakładki może spowodować przejściową nadwrażliwość.
  • Możliwe podrażnienie układu pokarmowego w przypadku nieusunięcia nadmiaru preparatu oraz połknięcia go.
  • Noszenie nakładek może wywołać zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych.
  • Możliwość zniszczenia nakładek (np. mycie gorącą wodą może zdeformować nakładki).

Zalecenia po wybielaniu:

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla uzyskania długotrwałego efektu wybielania - należy regularnie usuwać złogi nazębne, dbać o higienę jamy ustnej, zminimalizować spożywanie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu. Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.

  • Osoby, które decydują się na wybielanie nakładkowe w domu, powinny przestrzegać tzw. „białej diety” przez cały okres wybielania (maksymalnie do 2 tygodni)- unikanie pokarmów i napojów barwiących powierzchnię szkliwa (np. buraki, marchew, czerwone wino, kolorowe soki, kawa, herbata itp.). Żel wybielający zwiększa czasowo porowatość szkliwa. Zęby zachowują się wówczas jak gąbka – są bardziej podatne za przenikanie czynników barwiących.
  • W przypadku wydostania się żelu wybielającego na dziąsła, jego nadmiar należy usunąć (unikniemy podrażnień).
  • Im dłużej będziemy zdrowo odżywiać się oraz unikać pokarmów i napojów barwiących, tym efekt wybielający będzie twalszy.
  • Zaleca się zrezygnować z palenia na czas noszenia nakładek. Przebarwienia po nikotynie są bardzo trudne do usunięcia. Rzucenie palenia może pomóc w uzyskaniu białego uśmiechu.
  • Wystąpienie tymczasowej nadwrażliwości zębów jest zjawiskiem naturalnym. Osoby, które nie będą zadowolone z efektu wybielania, mogą zastosować specjalny żel znoszący nadwrażliwość, aplikowany do nakładek (również naprzemiennie z żelem wybielającym). W przypadku utrzymującej się i uciążliwej nadwrażliwości zaleca się przerwanie zabiegu oraz kontak z naszym Centrum.
  • Zaleca się stosowanie past do zębów i preparatów z większą ilością fluoru, które remineralizują szkliwo zębów. W późniejszym okresie zaleca się również regularne szczotkowanie zębów profesjonalną pastą wybielającą o małej ścieralności dla podtrzymania efektu wybielania.
  • Przynajmniej raz na 6 miesięcy zalecane jest poddanie się zabiegowi profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz osadu.

Zdrowe zęby to wizytówka każdego człowieka. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej w domu, zminimalizować spożywanie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu, regularnie odwiedzać stomatologa (co 6 miesięcy) oraz zgłaszać się na profesjonalne zabiegi higienizacyjne (skaling i/lub piaskowanie). Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.